Skip to main content
26 events
when toggle format what by license comment
S Nov 12 at 14:04 history bounty ended CommunityBot
S Nov 12 at 14:04 history notice removed CommunityBot
Nov 5 at 14:17 comment added JBH @user2284570 I don't know what the conversion of natural gas to gasoline has to do with this... it's irrelevant. Your question was never the problem. Your premise was the problem. Too many people couldn't see past your premise, which is also irrelevant.
Nov 5 at 14:17 history edited user2284570 CC BY-SA 4.0
edited title
Nov 5 at 14:00 history edited user2284570 CC BY-SA 4.0
added 14 characters in body
Nov 5 at 12:17 answer added Toph timeline score: 1
Nov 5 at 6:20 comment added user2284570 @JBH because that kind of thing is eco'omically viable with heavy oils topsoe.com/blog/…
Nov 5 at 0:28 comment added JBH @user2284570 one of the problems this question has suffered is your insistence that food today is more expensive than the cost of processing petroleum. What you haven't figured out from all the various comments is that doesn't matter. Do you actually care if anyone here believes you or not? "In your world" food is so expensive that it makes sense to ask this question. If you stop arguing with everyone and edit your question to reflect the "reality" of food on your world, all of these problems would disappear.
Nov 4 at 17:44 history edited user2284570 CC BY-SA 4.0
added 79 characters in body
Nov 4 at 17:18 history edited user2284570 CC BY-SA 4.0
added 79 characters in body
Nov 4 at 17:13 comment added Nosajimiki @user2284570 I did, and they are the correct global averages, but prices vary by region. Stuff in Europe costs more than the global average, but your question does not specify any specific region.
Nov 4 at 16:47 comment added user2284570 @Nosajimiki No, 705grams of wheat don t cost 14¢. Even at wholesale prices without transportation. Please check more current price sources.
Nov 4 at 16:31 comment added Nosajimiki "If yes, would it enable having 2700 calories of saccharide per day for less than 35¢ ?" FYI: The bulk price of wheat is only 14¢ for 2700 kcal
Nov 4 at 15:42 answer added Nosajimiki timeline score: 1
Nov 4 at 14:16 answer added Mike Serfas timeline score: 2
S Nov 4 at 12:33 history bounty started user2284570
S Nov 4 at 12:33 history notice added user2284570 Improve details
Nov 3 at 14:14 answer added AlexP timeline score: 2
Nov 3 at 10:35 answer added Pica timeline score: 1
Nov 2 at 21:25 history edited user2284570 CC BY-SA 4.0
added 78 characters in body; added 26 characters in body
Nov 2 at 21:16 history edited user2284570 CC BY-SA 4.0
edited title
Nov 2 at 21:03 review Close votes
Nov 4 at 12:41
S Nov 2 at 20:45 history mod moved comments to chat
S Nov 2 at 20:45 comment added L.Dutch Comments have been moved to chat; please do not continue the discussion here. Before posting a comment below this one, please review the purposes of comments. Comments that do not request clarification or suggest improvements usually belong as an answer, on Worldbuilding Meta, or in Worldbuilding Chat. Comments continuing discussion may be removed.
Nov 2 at 19:33 answer added John Dallman timeline score: 3
Nov 2 at 11:35 history asked user2284570 CC BY-SA 4.0